Przejdź do głównej zawartości

Rekomendacje leczenia udaru mózgu POLKARD 2008 [aktualizacja 2011-11-19]

19-11-2011: uwaga nowe wytyczne tutaj:
http://neuroguide.neurom.pl/2011/11/polskie-wytyczne-leczenia-udaru-mozgu.html


Ze wstępu:

"Zespół koordynujący część neurologiczną Narodowego Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD przekazuje Państwu tłumaczenie Deklaracji Helsingborgskiej 2006 Europejskich Strategii Udarowych oraz aktualne wytyczne dotyczące funkcjonowania oddziałów udarowych, postępowania w ostrym udarze niedokrwiennym i ostrym udarze krwotocznym, profilaktyki wtórnej udaru oraz postępowania rehabilitacyjnego po udarze mózgu. Obecne rekomendacje są w dużej mierze oparte na poprzednich wytycznych przygotowanych w ramach pracy Narodowego Programu Profilaktyki i Leczenia Udaru Mózgu (NPPiLUM). Pomimo że w światowym piśmiennictwie istnieją opracowania podobne do naszych, uważamy, że konieczne jest systematyczne aktualizowanie wytycznych również w języku polskim. Każdy kraj – także Polska – ma odmienną organizację służby zdrowia, odrębne tradycje, inny dostęp do leków i procedur medycznych. Przygotowując aktualizację wytycznych, uwzględniliśmy te odrębności oraz nasze osobiste doświadczenia."

Dostęp do wytycznych (niestety konieczne posiadania bezpłatnego konta na portalu termedia.pl):

http://www.termedia.pl/Czasopismo/Neurologia_i_nbsp_Neurochirurgia_Polska_Suplement-16/Numer-3-2008
 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wytyczne postepowania we wczesnej fazie udaru niedokrwiennego mózgu [aktualizacja]

Aktualizacja: Nowe wytyczne są tutaj: http://neuroguide.neurom.pl/2013/02/wytyczne-ahaasa-leczenia-udaru.html Poniższy wpis służy porówaniu Wytyczne AHA/ASA z 2007 Harold P. Adams Jr, i wsp. Guidelines for the Early Management of Adults With Ischemic Stroke Full Text PDF Uzupełnienia AHA z 2010 r ww wytycznych dotyczące stanów nagłych związancyh z nadciśnieniem  tętniczym w udarze mózgu i SAHu: http://www.acepnewsnetwork.com/fileadmin/site_images/acep/PDFs/Guideline_12pg_0329_REVFINAL_331.pdf

Blog wraca do życia!

Po dłuższej przerwie – zarówno twórczej, jak i technicznej – mój blog neurologiczny znów jest dostępny online (jeśli to ma jakikolwiek znacznie dla kogokolwiek). Ostatni wpis pochodził z 2023 roku, ale od dziś wracam do regularnych publikacji. Będę tu zamieszczać podsumowania najnowszych badań, przeglądy wytycznych oraz krótkie komentarze kliniczne – z myślą o lekarzach neurologach i wszystkich zainteresowanych aktualną wiedzą neurologiczną. Pierwszy merytoryczny wpis już wkrótce – zapraszam do śledzenia!